Finalists

We are proud to announce all our past winners and finalists of the Caesarstone Student Designer Competition. Have a look at their incredible projects, and see which universities made it to the top.

Winner: Douw de Kock

Cape Peninsula University of Technology

Lecturer: Colleen Cocotos

 

1st Runner up: Erik van Renssen

Cape Peninsula University of Technology

Lecturer: Colleen Cocotos

 

2nd Runner up: Kasha Botha

Tshwane University of Technology

Lecturer: Clifford Moleko

 

Finalists

 

Marnich Moller

BHC School of Design

Student: Marnich Moller

Lecturer: Donna Wills

 

Muhammed Sadiq Noordien

Tshwane University of Technology

Lecturer: Clifford Moleko

 

Craig Stevens

Cape Peninsula University of Technology

Lecturer: Colleen Cocotos

 

Jeandre Toua

Cape Peninsula University of Technology

Lecturer: Colleen Cocotos

 

Anke van Dyk

BHC School of Design

Lecturer: Donna Wills

 

Luke Zanon

Cape Peninsula University of Technology

Lecturer: Colleen Cocotos

Winner: Aimee de Villiers

BHC School of Design

Lecturer: Donna Wills

 

2nd Runner up: Paolo Kirsten

University of Pretoria: Architecture

Lecturer: Derick de Bruyn

 

3rd runner up: Christiaan Schutte

Design School of Southern Africa: Pretoria

Lecturer: Maretha Olivier

 

Finalists

 

Juri Abbott

Tshwane University of Technology: Architecture

Lecturer: Marinda Bolt

 

Kyla-Val Azar

BHC School of Design

Lecturer: Donna Wills

 

Llewalan Drodskie

Tshwane University of Technology: Interior Design

Lecturer: Rene van der Merwe

 

Lara Hooper

Design Time School of Interior Design

Lecturer: Anel Botha

 

Kyle Weedman

University of Johannesburg: Architecture

Lecturer: Jabu Makhuba

 

Anke Schmidt

Tshwane University of Technology: Architecture

Lecturer: Marina Bolt

Winner: James Mayer

Tshwane University of Technology: Interior Design

Lecturer: Rene van der Merwe

 

2nd Runner up: Ian Winfield

Nelson Mandela University of Technology: Architecture

Lecturer: Donald Flint

 

3rd runner up: Dayle Wener

BHC School of Design

Lecturer: Donna Fergus

 

Finalists

 

Armand de Wet

Potchefstroom Academy: Interior Design

 

Leandra Levenderis

Greenside Design Center: Interior Design

 

Shelley Mokoena

University of Johannesburg: Interior Design

 

Wynand van Dam

BHC School of Design

 

Nicole van Douwe

University of Johannesburg: Interior Design

 

Jan-Adriaan van Rooyen

University of Pretoria: Architecture

Winner: Leon van der Westhuizen

Nelson Mandela Metropolitan University: Architecture

Lecturer: Donald Flint

 

2nd Runner up: Londiwe Fakudze

Tshwane University of Technology: Interior Design

Lecturer: Rene Kotze

 

3rd runner up: Chris Hechter

University of Johannesburg: Interior Design

Lecturer: Elzabe Meiring

 

Finalists

 

Carmen Clark

BHC School of Design

Lecturer: Marga de Vos

 

Green Egner

BHC School of Design

Lecturer: Marga de Vos

 

Murray Farquharson

BHC School of Design

Lecturer: Marga de Vos

 

Kyle Marks

University of Johannesburg: Interior Design

Lecturer: Anel Botha

 

Logan Husselmann

Potchefstroom Academy: Interior Design

Lecturer: Ronelle van Niekerk

 

Anna Weylandt

Design Time School of Interior Design

Lecturer: Katherine Mann

Winner: Verona Ramkuma

Tshwane University of Technology: Interior Design

Lecturer: Rene van der Merwe

 

Merit: Carrie Lurie

BHC School of Design

Lecturer: Marga de Vos

 

Special mention: Leago Mahlase

Tshwane University of Technology: Interior Design

Lecturer: Rene van der Merwe

 

Special mention: Tessa Dodds

Tshwane University of Technology: Architecture

Lecturer: Marinda Bolt

 

Finalists

 

Michelle Hattingh

Tshwane University of Technology: Architecture

Lecturer: Marinda Bolt

 

Thomas Helmrich

Greenside Design Center: Interior Design

Lecturer: Donald Flint

 

Dharmisha Valab

Tshwane University of Technology: Interior Design

Lecturer: Rene van der Merwe

 

Donovan Beetge

Tshwane University of Technology: Architecture

Lecturer: Marinda Bolt

 

Kyle Coulson

Tshwane University of Technology: Architecture

Lecturer: Marinda Bolt

Winner: Wouter Basson

Tshwane University of Technology: Interior Design

Lecturer: Rene van der Merwe

 

Merit: Tarquin van der Westhuizen

BHC School of Design

Lecturer: Marga Nagel

 

Special mention: Eloise van Dyk

Tshwane University of Technology: Architecture

Lecturer: Marinda Bolt

Winner: Van Wyk Oosthuizen

University of the Free State

Lecturer: Madelein Markram

 

Merit: Antjie Plunkte & Chloe Johnson

Design Time School of Interior Design

Lecturer: Katherine Mann

 

Special mention: Liora Snape

BHC School of Design

Lecturer: Marga Nagel

Winner: Franco Enrico

Tshwane University of Technology

Lecturer: Peet Wolmarans

Winner: Duncan Fraser and Evans Lawuo

University of Cape Town

Lecturer: Cesar Besada-Cons

 

Special Acknowledgement: Werner Landman

Tshwane University of Technology

Lecturer: Werner Lotz

2016 Finalists

2015 Finalists